Tanıtım
« Geri Git

Midilli

Nüfus : 90643 Alan : 1633 km²

Midilli KonumuMidilli Adası

Anadolu sahillerinden yüz binlerce yıl önce kopmuş Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır.

Midilli, mitoloji, tarih, kültür ve eşsiz doğal güzelliğe sahip büyülü bir adadır. Ziyaretçiler kendilerini yakın ve tanıdık kısaca kendi evindeymiş gibi hisseder. Midilli adanın baş şehridir. Biz Türkler bütün adayı midilli olarak bilmekteyiz. Ancak adanın asıl adı “LESBOS” dur.

    Teklifler bolluğu içinde manzarada, tarihte, gelenekte, mimaride, gastronomide büyüğün genişliği ile küçüğün çekiciliğini bir arada yaşayacaksınız. Adada 95.000 yerleşik nüfus bulunmaktadır. Baş şehir Midilli’nin nüfusu 35.000 olup diğer nüfus 72 köye dağılmıştır. Adanın sakinleri misafirperver, nazik,sanat ve edebiyata yakındır.Turistik açıdan gelişmiştir.Deniz kenarındaki yerleşimlerde kozmopolit atmosfere hayran kalacaksınız. İç kısımlarda ise orijinallik ve geleneksellik hayrete düşürmektedir.

Midilli (lesbos) adasını bizim ayrıcalığımızla daha iyi tanıyabilirsiniz.

Vatera,polichnitos içinden geçerek öğleye doğru vatera plajına gidebilirsiniz. Polichnitos bölgesinde vatera plajından başka vasilika, lisvori, polihnitos, skala polinitou, nifida ve virisa adındaki birbirinden güzel köy ve beldeler bulunur. Vatera sahili oldukça uzun ve denizi de çok güzeldir. Hemen kıyısında otel, cafe ve restaurantlar bulabilirsiniz ayrıca öğleden sonra denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Matamados, daha kuzeyde Mandamados Doğu Lesvos’un en enteresan mimarisi ile köyü dikkatinizi çekecek. Mandamados’un geleneksel çömlekleri de ün salmıştır. Köyü biraz dışındaki ünlü mucizevi taksiyarhis kilisesi ve manastırında evrensel patrik 5. Grigorlunun  rahiplik cübbesi gibi çok değerli parçalar konulur.

Eresos ve Sigli. Egemen unsurları çıplak kayalık tepeleri ve prehistorik dönemlerde bütün Egeyi sarsan volkan patlamasından dolayı oluşan batı Lesvos’un en dağlık bölgesindedir. Bölgenin doğal, jeolojik ve paleontolojik değerinden ötürü Yunanistan devleti fosil ormanı 1985 yılında koruma alanı ilan edilmiştir. 1990 yılında kurulan Lesvos fosil doğal orman tarihi müzesi adının batı ucunda Sigri köyünde yer alır. Geleneksel olarak tarım ve hayvancılıkla uğrasan bir bölgedir. Eresos antik çağ şairi Sapfonun doğum yeri olduğundan bütün dünyadan çok fazla kadın nüfus toplamaktadır.

Plomari, güney lesvosta Plomari köyü bulunur. Yine eskiyi günümüze taşıyan zeytinyağı fabrikaları tabakhaneler günümüz de restore edilen modern bir kültür merkezi haline getirilen eski sabun fabrikası ilginizi çekecek. Kasabanın simgesi meydandaki 1813 yılında edilen çınar ağacıdır.

Petra, adanın kuzey batısında Petra köyüne rastlayacaksınız. Akarsular ve bol yeşillikler içerisinde kurulmuş geleneksel taş evlere sahip köylerdir. Ayrıca güzel kumlu sahillere sahip olan dağlık ve deniz kenarı tatil köyleridir. Petra’ya adını veren ve 114 basamakla zirvesine çıkılan kayadaki Panagia Glikoflousa kilisesi bulunur.

Molivos, orta çağdan kalma özgün mimarisi ile adanın gözdesi haline gelen turistik safiye beldesi Molivos antik Mithina’yı günümüze kadar gururla taşıyan mahrum kalesiyle sizleri selamlayıp kaşılıyor.Avrupa’nın en güzel destinasonlarından biridir. Mimarisi, tarihi, romatizmiyle dünyaya ün salmış Unesco ödüllü Cunbalı evler ve Osmanlı ceşmelerini süslediği Molivosun  Arnavut kaldırımlı özgün sokaklarında yürüyebilirsiniz.

 


Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler
 • Teofilos Müzesi
 • Fosil Orman Müzesi
 • Midilli Arkeoloji Müzesi
 • Molivos Kalesi
 • Limonas Manastırı
 • Pitari Manastırı
 • Ypsilo Manastırı
 • Perivoli Manastırı
 • Agios Therapon
 • Agios Athanasios
 • Gera Körfezi'ndeki ThermaFoto Galeri