Midilli Adası Gezilecek Yerler

Midilli Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık Midilli Feribot Seferleri

Gidiş-Dönüş 35€
Hemen Biletini Al
Midilli Adası için hazırladığımız detaylı gezi rehberini de incelemeyi unutmayın!
Molyvos Kalesi

Molyvos Kalesi

Molyvos Kalesi Midilli'nin kuzeyinde bir tepenin üzerinde bulunur. En iyi korunmuş kalelerden bir tanesi olduğu için bu yüzden gezmesi oldukça keyiflidir. Molyvos Kalesi 13. yüzyıl ortalarında inşa edildiği tahmin ediliyor. Ancak inşasından sonra birçok yenilemeye uğramıştır bu yüzden mimarisi çok fazla değişikliğe uğramıştır. Tarihi mirasının yanında yaz aylarında konser, tiyatro, konferans gibi etkinliklerde kalede düzenlenmektedir.

Midilli Taşlaşmış Ormanı

Milyonlarca yıl öncesinde meydana gelen volkanik patlama sonucu taşlaşma denilen süreç görülmüştür. Bu süreç boyunca ağaçların organik unsurları kuvars ve silikat gibi minaraller ile yer değişitirir. Buna rağmen ağaç kendi şeklini korur. Bu da turistler için son derece ilgi çekici bir görüntü ortaya çıkartır. Midilli Taşlaşmış Ormanı 1985 yılında doğal anıt ilan edilmiştir.

Midilli Antik Tiyatrosu

Midilli Antik Tiyatrosu aynı zamanda Yunanistan'ın en büyüklerindendir. Kapasitesi 15.000 seyirciye kadar çıkabilir. Ancak tamamen göz önüne çıkması ve kullanılması için çok sayıda kazı yapılması gerekir. Milattan önce 300 ila 100 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Midilli Ortaçağ Kalesi

Midilli'de bulunan bir başka güçlü kale olan Midilli Ortaçağ Kalesi, limana yakın bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Hakkında pek bir bilgi yoktur fakat kalenin inşasına Bizanslılar'ın başladığı tahmin edilmektedir. Kalenin konumundan dolayı korsanlara karşı adayı korumak için inşa edildiği anlaşılabilmektedir.

Uzo Müzesi

Müze Plomari köyünün yakınlarında bulunuyor. Damıtımevi olarak 1894'ten faaliyet gösteren Uzo Müzesi, uzonun üretmin sürecini göstermek için turistler için ilginç bir müze olmuştur. Müzeyi tur şeklinde gezerek hem uzo tarihi hakkında bilgiler edinip hem de uzo üretim sürecini görebilirsiniz. üretimde kullanılan malzemeler, şişeleme süreci, damıtma işlemi derken ilginç ve keyifli bir deneyim olacaktır.

Midilli Mağaraları

Eğer mağara keşfefmeyi seviyorsanız Midilli Adası'na kesinlikle gitmelisiniz. Midilli'de yaklaşık 200 mağara bulunmaktadır. Sayıyı göz önünde bulunduracak olursak, hala keşfedilmeyi bekleyen mağaralar olduğunu tahmin etmek zor değildir. Magaras tam olarak 120 metre uzunluğundadır ve Midilli'nin en büyük mağarasıdır. Magaras'ta çizim, çömlek dahil olmak üzere birçok şey bulunmuştur. İkinci büyük mağara ise 90 metre uzunluğunda ki Agios Ioannis'tir. Agios Ioannis'te antik mezarlar bulunmuştur. Taxiarches'ta bulunan Agios Vartholomeos yaklaşık 60 metre uzunluğundadır. Mağarada, Midilli Arkeoloji Müzesi'ne taşınan, tarih öncesine ait kaplar keşfedilmiştir.

Mart 2024 itibarıyle Yunanistan kapıda vize uygulaması başlamıştır. Kapı vizesi uygulaması sayesinde Midilli Adası'nda 6 gece, 7 güne kadar kalabilirsiniz. Detaylı bilgi için kapıda vize sayfamızı ziyaret edin. Eğer daha uzun süreli kalacaksanız Schengen Vizesi gereklidir. Midilli Adası ilginizi çektiyse feribot bilet fiyatları için detaylı bilgiye ücret tarifesi sayfasından, konaklama için detaylı bilgiye de Midilli Adası Kalınacak Yerler sayfasından ulaşabilirsiniz.