BUNLARI BİLMENİZDE YARAR VAR...
« Geri Git

*Yunan halkı Ortodoks Hıristiyan bir toplum ve diğer Avrupalılara kıyasla dini inaçları oldukça kuvvetli.Midilli Adasın'da çok sayıda kilise , şapel ve manastır var.Bu yerleri ziyaretlerinizde lütfen sessiz olmaya özen gösterin ve mümkün olduğunca flaşlı fotoğraf çekmeyin.Sizi uyarmalarına gerek kalmasın,çünkü görevliler belli etmek istemeseler de rahatsız oluyorlar..

*Siesta'yı bir şekilde duymuş olmalısınız.Mesai bitimi gün ortasında saat 14:00'tedir.Kafeterya , restaurant gibi işletmeler dışında mağazalar ve resmi daireler kapanır.Alışverişinizi bu saate kadar yapmalısınız..

*Ada halkı , en küçük köyünde bile size karşı hep güleryüzlüdür.Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir'in 'Merhaba'sı gibi bir elinizi kaldırın ,'Yasas', 'Yasu veya 'Yahara' deyin.Aynı sözcüklerle sizi geri selamlayacaklar.

*Yunanlıların serinletici milli içecekleri FRAPE'dir.Her yerde ,her saatte masalarında veya ellerinde uzun frape bardakları görürsünüz.Frape bildiğimiz nescafenin bol buzlusudur.Tercihinize göre sade ,sütlü veya şekerli içebilirsiniz.

*Türklerin en büyük hayal kırıklığı TAVERNA konusundadır.Türkiye'de Rum Tavernası denilince akla hemen canlı buzuki müziği yapan yer akla gelir.Oysa Yunanistan'da taverna ,sıradan lokantadır,canlı müzik olmaz.Bir mekana oturmadan önce canlı buzuki müziği olup olmadığını mutlaka sorun.

*Trafikte araç kullanırken özellikle STOP levhasına ve YAYA GEÇİDİ'ne aman dikkat.STOP'ta herkes durur,kuyruk oluşsa bile kimse Yürü be Kardeşim diye kornaya basmaz.Yayalar ise araç geliyor muymuş diye yola bakmadan Yaya Geçidine girer.Siz duracaksınız çünkü geçiş üstünlüğü yayada'dır.

*Türk ehliyetiyle de araç kiralıyabiliyorsunuz ama size uluslararası ehliyet soracaklar.Yoksa araç sigorta kapsamı dışında.En küçük bir çizik,darbe için bile takdir edilen bedeli cebinizden ödemek durumundasınız.

*Genelde yurt dışına yeni çıkmaya başlayanlar alışverişlerde ,restaurant'larda pazarlık etme alışkanlıklarını sürdüryorlar.Buna hiç gerek yok.Fiyat Yunan'a neyse Bize de o'dur.Kimse turisti kazıklayalım derdinde değil.Çünkü turist adaya bir defa gelmiş ,bir daha gelmez ne tutturursam mantığı yok.Lütfen gereksiz pazarlıklar yapıp komik durumlara düşmeyin.

*Yine konuyla ilgili bir başka nokta daha.Genelde Yunanistan'da ve adalarda bahşiş alışkanlığı yok. Ama bizler bahşiş bırakmadık mı nedense eksikleniyoruz.Adalarda hafiften bonkör Türkler imajı yayılmaya başladı.Sonu iyi değil,bizden söylemesi...