Midilli Adası Gezi Rehberi

Midilli Adası Gezi Rehberi

Ayvalık Midilli Feribot Seferleri

Gidiş-Dönüş 35€
Hemen Biletini Al
Midilli Adası Kale

Midilli Adası Hakkında

Ege Denizi'nin doğusunda bulunan, Lesvos olarak da bilinen, Midilli Adası sakin bir manzara arayan turistler için kaçırılmaması gereken tatil noktasıdır. Molivos, Petra, Kalloni, Skala Sykamias ve Mytilene köyleri keşfetmeniz için sizleri bekliyor! Kesinlikle hepsini teker teker gezip eşsiz balık restoranlarına gitmeli, birbirinden güzel evlerini görmeli ve plajlarına uğramalısınız.

Şirin küçük köyler dışında, adanın etrafında yapacağınız bir gezinti sizi birçok anıta da götürecektir. Roma su kemerlerinden Bizans manastırlarına ve kalelerine kadar çeşitli tarihi dönemlere ait yerleri ziyaret etme şansına sahip olacaksınız. Korsan istilalarına karşı savunma amacıyla kullanılan Midilli, Molyvos ve Sigri Ortaçağ Kaleleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken anıtlardan bazılarıdır. Geleneksel köyler, antik anıtlar ve eşsiz doğal konumlarla dolu olan ada, keşfedilecek harika yerler sunmaktadır. Milyonlarca yıllık taşlaşmış ormanı ziyaret etmeyi atlamayın! Ayvalık Midilli feribot ücretlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Midilli Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Midilli Adası Ege Denizi'nin doğusunda bulunur. Ayvalık Midilli arası çok kısa olduğundan dolayı feribot ile ulaşım oldukça kolay ve kısadır. Bu nedenle uzun süreli tatilin yanında günübirlik geziler de düşünülebilir. Ayvalık'tan kalkan deniz otobüsü seferlerimiz yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Araçlı feribot seferlerimiz ise yaklaşık 90 dakika sürer. Detaylı bilgilye Midilli Adasına Nasıl Gidilir sayfasında yer verdik. Sefer saatlerini de Ayvalık Midilli feribot sefer saatlerinden kontrol edebilirsiniz.

 

Midilli'de Gezilecek Yerler

Midilli Adası'nda gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarihi yerleden güzel plajlara, şirin tatil köylerinden görkemli kalelere birçok yer keşfedilmeyi bekliyor. Midilli Adasında Gezilecek Yerler sayfasında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Molyvos Kalesi


Molyvos kasabasının tepesinde bulunur. Molyvos Kalesi tüm ada için çok önemli tarihi bir anıt olarak geçer. Ayrıca çok günümüze kadar çok iyi korunmuştur.
Midilli Adası Plaj

Midilli Taşlaşmış Ormanı


Milyonlarca yıl öncesinde meydana gelen volkanik patlama sonucu fosilleşen ağaçlar oldukça ilginç görüntülere yol açmaktadır. Turistler tarafından oldukça ilgi gören taşlaşmış orman, Antissa, Eressos ve Sigri köylerinin etraflarında bulunur.

Antik Tiyatro


Milattan önce 300 ila 100 yıllarında inşa edilen 15.000 seyirci kapasiteli antik tiyatro kesinlikle görmeye değer. Tiyatronun ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemekle birlikte Roma döneminde bozulmaya başlamıştır. O dönemde Romalılar gerekli onarım ve dönüşümleri yapmışlardır.

Petra Plajı


Midilli başkentinin 57 km kuzey batısında yer alan popüler plajdır. Şemsiyeler, şezlonglar, duşlar ve soyunma kabinleri gibi birçok olanak sunmaktadır. Yakın mesafede bazı restoranlar ve tavernalar bulunur.

Midilli'de Ne Yenir?

Her Yunan adasında olduğu gibi Midilli'nin de balık restoranları meşhurdur. Molyvos, Plomari, Petra, Sangri, Skala Sikamias gibi kasabalarda bulunan balık restoranları turistlere direkt balıkçı sepetinden gelen taze deniz mahsülleri sunar. Balık restoranları dışında su kenarlarında kafa dinleyebileceğiniz, geleneksel Yunan kahvesini deneyebileceğiniz birçok kafe de bulunmakta. Daha detaylı yemekler için Midilli Adası'nda Ne Yenir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Midilli Adasında Yapılacaklar

Midilli Adası size öncelik olarak gezilecek bir sürü yer sunuyor. Adada geçirdiğiniz vaktin çoğunluğu tarihi yerleri keşfetmek ile geçecek. Adayı gezdikten sonra, kalan vaktiniz de tüplü dalış ve rüzgar sörfü gibi deniz aktivitelerini deneyimleyebilirsiniz. Akşam saati yaklaştıkça deniz kenarı kafelerinde harika manzaranın tadını çıkararak kahvenizi yudumlayabilirsiniz, şarap tadımlarına katılabilirsiniz ve gece kulüplerinde ya da barlara eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Midilli Adası'nda Yapılacaklar sayfamızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Midilli Adası Konaklama

Midilli'nin harika plajlarından dolayı turistler genelde adanın merkezi yerine kıyılarda bulunan kasabaları tercih ediyor. Bu tercihlerin başında adanın kuzey tarafında bulunan, şirin bir tatil köyü olan Molivos geliyor. Güzel plajları ve otelleriyle turistleri cezbediyor. Plomari ve Skala Kallonis de kesinilkle konaklamak için bakılması gereken yerler arasındadır. Midilli Adası'nda nerede kalınır, öğrenmek isterseniz Midilli Adası Konaklama sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Midilli Adası'na Vize Gerekiyor Mu?

Yunanistan kapıda vize uygulaması ile 6 gece, 7 güne kadar kalabilirsiniz. Kapıda vize ücreti, gerekli belgeler ve başvuru süreci gibi detaylı bilgiler için Yunan Adaları kapıda vize sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Eğer daha uzun süreli kalacaksanız Schengen Vizesi gereklidir.