Petra Köyü - Midilli

Petra Köyü

Petra Köyü Petra, güzel bir koy boyunca uzanan büyük bir kıyı yerleşimidir. Midilli'nin 55 km kuzeybatısında, bol bitki örtüsüne sahip yemyeşil bir ortamda yer almaktadır. Petra kelimesi Yunanca’da taş veya kaya anlamına gelmekte olup, kasaba bu adı köyün tam ortasında bulunan 35 metre yüksekliğindeki kayadan almaktadır. Kayanın üstünde, 114 basamak ile ulaşılabilen, Panagia Glikofilusa (sevgiyle öpen Meryem Ana) Kilisesi bulunmaktadır. Bu noktadan Anadolu kıyılarına kadar muhteşem manzaralar sunmaktadır.

Köyün evleri eşsiz mimariye sahiptir ve birkaç yüzyıl öncesinde inşa edilmiş olmalarına rağmen çok iyi korunmuşlardır. Taş döşeli sokaklardan ve şirin patikalardan geçerek sahile çok yakın olan harika hediyelik eşya dükkanlarına ve restoranlara gidebilirsiniz.

Köyün yakınında masmavi suları ve yumuşak kumlarıyla muhteşem bir plaj bulunmaktadır. Su sporları ve plaj oyunları için tüm modern olanakları sunan şemsiyeler ve güneşlenme terasları ile tamamen organize edilmiştir. Her bütçeye uygun otel ve apartman dairesi gibi çok çeşitli konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Yaz aylarında kültür merkezi, birçok festival ve geleneksel sergiyi içeren güzel bir etkinlik olan Petrino Kalokairi'yi düzenlemektedir.

Petra Köyü'nü ve Midilli Adası'nın sunduğu bütün güzellikleri keşfetmek için feribot biletinizi hemen alın!