Bilet Sorgula
REFERANS NO
E-MAIL
Gezilecek Yerler Mantamados Köyü

Mantamados Köyü

Midilli’den 37 km. uzaklıkta bulunan Mandamados, adını Tükçedeki ‘’Manda’’ kelimesinden almıştır

Midilli’den 37 km. uzaklıkta bulunan Mandamados, adını Tükçedeki ‘’Manda’’ kelimesinden almıştır. Midilli adasının kuzey doğusunda bulunan bu şirin kasabanın en önemli özelliği, baş meleğe adanmış olan Taksiarhis manastırını barındırmasıdır. Taksiarhis manastırı, baş meleğe adanmış 140 ibadethanenin merkezi olarak bilinmektedir. Günümüzdeki son halini 1870 yıllarında alan manastır, adanın en önemli ziyaret yerlerinden biridir. Her yıl, Paskalya bayramını ikinci haftasında manastıra binlerce ziyaretçinin katıldığı panayır etkinlikleri yapılmaktadır.

Taksiarhis manastırı, bir efsaneye göre; korsanlar, bölgede ibadet eden 40 rahip’e saldırır ve 39’unu öldürür. Kalan bir rahip çatı katında bulunan bir alana saklanarak kurtulduğu ve sağ kalan rahibin, ölen 39 rahibin kanıyla Taksiarhis’in ikonasını yaptığına inanılmaktadır. Daha sonrasında ikonanın etrafına kilise ve manastır yapılmıştır. İnanışa göre, Taksiarhis ikonasını güzel olduğunu düşünürseniz bu sizin içinizin güzelliğini, kötü olduğunu düşünürseniz bu sizin içinizin kötü olduğuna inanılmaktadır.

Geleneksel mimari karakterine, otantik sokaklara, taş döşemeli yollara sahip olan Mandamodos, eski yıllardan beri seramik sanatına ve seramik atölyelerine ev sahipliği yapmaktadır. Fakat seramik işindeki talebin giderek azalmasıyla birçok kişi zeytin ağacı oymacılığına yönelmiştir. Kasabada geleneksel bir şekilde üretilen yoğurdu meşhurdur.
Bölgede görülmeye değer yerler arasında 1911 yılında inşa edilen Mantamados kültür merkezi’ne ev sahipliği yapan eski zeytinyağı kooperatifi binası, mantamados halk müzesi, taksiyarhis manastırı, mantamadosta 1750 yılında inşa edilen aghios vasilios kilisesi , Bizans mimarisinin eşsiz bir örneği olan aghios stefanos şapeli , kleio’daki aghia triada kilisesi etkileyici ahşap oyma ikonostasisiyle 18. Yüzyıla tarihlendirilmiştir. Heybetli mankatsa şelalesi bölgede görülmesi gereken yerler arasındadır.

JalemTur.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

bulutomo