Bilet Sorgula
REFERANS NO
E-MAIL
Gezilecek Yerler Lesvos Island

Lesvos Island

Midilli Adası (Lesvos Adası), Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, Yunanistan’a ait bir Ege adasıdır

Alan 1633 km2 Nüfus 86.436 Para Birimi Euro Başkent Midilli

Nobel Ödüllü, Midillili şair Odiseas Elitis’in Midilli Adası için söylediği; ‘’Dünyanın hiçbir yerinde Güneş ve Ay o kadar ahenk içinde batmaz, başka hiçbir yerde güçlerini o kadar eşit paylaşmazlar’’ sözü, adanın büyüleyici atmosferini bizlere tarif etmektedir. Ayvalık’a komşu Midilli Adası, Odiseas’ın yanı sıra; Sappho, Namık Kemal, Barbaros Hayrettin Paşa gibi tarihe mal olmuş birçok kişiye de ev sahipliği yapmıştır.

Midilli Adası (Lesvos Adası), Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, Yunanistan’a ait bir Ege adasıdır. Yunanistan’ın ana karasından çok, Türkiye’nin Ayvalık İlçesi’ne yakın olan ada, Yunanistan’ın Girit ve Evia adalarından sonra 3. büyük adasıdır. Midilli Ayvalık arası 17 deniz milidir.

Adanın merkezi Mytilene’dir. Bizler adayı her ne kadar Midilli olarak adlandırsak da, adanın bilinen yerel ismi Lesvos’dur. Lesvos ismi ise ünlü Yunan şairi; Midilli’de dünyaya gelen Sappho’ dan gelmektedir.  Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü denizcilerinden Barbaros Hayrettin Paşa 1467 yılında bu adada doğmuştur. Adanın nüfusu Limni ve Bozbaba Adaları ile beraber 115.000 civarındadır. Midilli Adası, 370 km sahil uzunluğuna sahiptir. Ada 3 büyük körfez; Kalloni, Gena ve Polichnitos Körfez’leri ile çok sayıda koylara sahiptir.

Yunanistan’ın  Ege Bakanlığı’nın, Kuzey Ege Bölge Valiliği’nin ve Yunanistan Ege Üniversitesi’nin Rektörlüğü’nün yer aldığı önemli bir yerleşim merkezidir. Adada, turizm 1980 yılından sonra gelişmeye başlamıştır.

Midilli Adası’nda Akdeniz’in en büyük kalelerinden biri olan Midilli Kalesi (Kastros’u)bulunmaktadır. Gatelluzi tarafından yapılmış görkemli kule, etkileyici kubbeye sahip olan Agios Therapontas Kilisesi ve liman uçundaki Özgürlük Heykeli, şehrin simgelerindendir.

Midilli Adası, Yunanistan’ın en önemli uzo üretim merkezlerinden birisidir. Midilli Adası plajları, otelleri, restoranları, alışveriş imkanları, köyleri, günlük Midilli turları ve eğlence açısından her tür talep ve ihtiyacı karşılayabilen, yoğun bir gece hayatına sahip olan düzenli ve canlı bir şehirdir.

Midilli (Lesvos) Adası, bugünkü adı olan "Lesvos" u Teselyalı kahraman Lapithos’un oğlu Lesvos’tan aldığı rivayet edilmektedir. Ada, Osmanlı hâkimiyetinde yönetildiği dönemden beri Türkler tarafından ‘’Midilli Adası’’ olarak isimlendirilmiştir. Diğer Ege adalarının aksine sık ormanlık oluşu nedeniyle, adaya "Zümrüt Ada" benzetmesi de yapılmaktadır. Yunan mitolojisine göre, adanın ilk sakinlerinin Pelasgoslar olduğuna inanılmaktadır. Thermi şehrinin sahil kısmında M.Ö. 2400 ve M.Ö. 3200 yıllarına ait yerleşim birimleri tespit edilmiş olması, adanın tarihi hakkında bizlere bazı ipuçları vermektedir. Adada tarih boyunca, sırasıyla Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve Yunanistan egemenliği hüküm sürmüştür.

Kuzeydoğu Ege’de yer alan Midilli Adası; Girit ve Evia adasından sonra 1636 kilometrekarelik yüzölçümü ile Yunanistan’ın üçüncü büyük adasıdır. Midilli Adası Türkiye kıyılarına çok yakın olup, doğusunda Edremit Körfezi, kuzeyinde Müsellim Boğazı bulunmaktadır. Adanın yüzölçümünün beşte birini ormanlar, dörtte birini ise zeytin ağaçları kaplamaktadır. Ada, 2 büyük körfez; GERA (Ghera) ve KALLONİ (Kallonis) körfezleri ile çok sayıda koya sahiptir. Adanın en önemli ovaları Kalloni, Ippion, Perama ve Herse (Eressos) ovalarıdır. En yüksek dağlar ise Olymbos, Lepetimnos ve Psilokoudouno dağlarıdır. Adanın batı kesimi çorak, doğu kesimi ise zeytinlik ve çamlıktır.

JalemTur.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

bulutomo