Bilet Sorgula
REFERANS NO
E-MAIL
Gezilecek Yerler Petra Köyü

Petra Köyü

Molyvos’ a 6 km ve midilli merkeze 55 km uzaklıkta bulunan petra, 3 km uzunlugundaki mavi bayraklı kumsalı

Molyvos’ a 6 km ve midilli merkeze 55 km uzaklıkta bulunan petra, 3 km uzunlugundaki mavi bayraklı kumsalı nedeniyle birçok ziyaretçiyi çeken bir kıyı yerleşim yeridir. Kısacası petra Midilli Adası’nın kuzeybatısında Molivos’a yakın bir yerleşim yeridir. Köyün etrafında yemyeşil bir vadi, kıyıda ise uzun bir plaj vardır.

Petra kelimesi Yunanca’da taş veya kaya anlamına gelmekte olup, kasaba bu adı köyün tam ortasında bulunan 35 metre yüksekliğindeki kayadan almaktadır. Kayanın üstünde, 114 basamak ile ulaşılabilen, Panagia Glikofilusa (sevgiyle öpen Meryem Ana) Kilisesi bulunmaktadır. Kaya üstüne inşa edilen ilk kilisenin 1609 yılında inşa edildiği tahmin edilmekte olup, günümüzde kadar gelen kilise 1747 yılında inşa edilip, 1840 yıllarında restora edilmiştir.

Petra 19. ve 20. yüzyıla ait eski konaklar ve güzel bahçelerle doludur. Oldukça ilginç olan Varelcidena konağı, merkez meydanına çok yakındır. Yeni restore edilen bu konak muhteşem duvar resimleri ve iç tasarımı sayesinde benzersiz bir müze olmuştur.

Petra, oteller, kiralık odalar, otantik tavernalar, modaya uygun barlar ve lokantaların yanı sıra müthiş bir kum sahile sahiptir. Otantik koylarda mükemmel plajlar, yasemin, palmiye ve meyve ağaçları ile dolu bahçeleri olan konaklar, Petra’nın diğer bölgelerden ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Petra’nın çarşısı, bölgenin en otantik çarşılardan biri olup, küçük dükkanlardan bölgeye özgü hediyelik eşyalar alınabilmektedir.

1724 yılında inşa edilen küçük panagia kofilousa kilisesi, petra’daki Vareltzidaina konağı midilli mimarisinin güzel bir örneğidir. Duvarları muhteşem fresklerle süslüdür. 17 yy.da inşa edilen petra’daki aghios nikolaos kilisesi Judas’ın asılmasını temsil eden özel bir freskoya hayran kalacaksınız . 1807 ‘de lafionas’ta inşa edilen Meryem ana’nın Göğe Kabulü kilisesi bölgenin görülmeye değer yerleri arasındadır.

JalemTur.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

bulutomo