Bilet Sorgula
REFERANS NO
E-MAIL
Gezilecek Yerler Mithymna - Molivos

Mithymna - Molivos

Midilli merkezden 62 km uzaklıkta bulunan molyvos yada antik adıyla mythimna

Midilli merkezden 62 km uzaklıkta bulunan molyvos yada antik adıyla mythimna, doğu Akdeniz havzasındaki en iyi korunmus ortaçağ yerleşimlerinden biridir. Ve canlı gece hayatıyla adanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Midilli Adası’nın kuzeybatı ucundaki Molivos (Mithymna), her zaman adanın turizm merkezi olmuştur. Mitolojiye göre Mithymna, antik dönemlerdeki Kral Makaras’ın kızlarından birinin adı olup, saygıdeğer veya sevilen anlamına gelmektedir. Ortaçağ döneminde şehir, bugünkü adı olan Molivos olarak anılmaya başlanmıştır.

Hagios Pandeleimonas Kilisesi, Hagia Kiriaki Kilisesi ve 1795’de inşa edilen Taksiarhis Bazilikası bölgede görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Molivos’ta 18'inci yüzyıl sonlarına dayanan birçok konağa ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri, çok iyi işlenmiş duvar resimleri ile süslü Giannakou konağıdır. M.S. 6'ıncı yüzyılda İmparator Justinyen’in temelini attığına inanılan Molivos Kalesi, ağaçtan yapılan kapısıyla bir sembol olarak şehri süslemektedir. Kalenin, M.S. 14'üncü yüzyılda yapılan çalışmalar ve Osmanlılar tarafından yapılan eklemelerin sonunda bugünkü halini aldığı bilinmektedir. 1960’tan sonra turizmin artırıldığı bölge, 1965 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış geleneksel bir kasaba olmuştur. Molivos’un 4 km kuzeydoğusunda, romatizma, kadın hastalıkları, damar sertliği hastalıklarına iyileştirici özellikleri ile dikkat çeken, klorür ve sodyum açısından zengin olan ünlü kaplıcalara sahip Eftalou köyü bulunmaktadır.

Doğu Akdeniz havzasındaki en iyi korunmuş kalelerden biri olan ve Bizans dönemine kadar uzanan ve gatteluzi döneminde yenilenmiş olan molivos kalesi yaz aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapar. Argyris eftaliotis’in evinde bulunan belediye sanat galerisi ünlü yunan heykeltıraş giannoulis halepas’ın iki projesi gibi birçok önemli sanat eserini içeriyor. Atina’daki güzel sanatlar okulu’nun bir bölümüne ev sahipliği yapan kralis’in olaganüstü malikanesi bu bölgede bulunmaktadır. Eski molyvos camisinin binasında bulunan konferans merkezi, listelenmiş bir anıt ilan edilen Osmanlı hamamı , Osmanlı çeşmeleri ,eski belediye binasında yer alan antik mythimna koleksiyonu, eftalou’daki ılias venezis’in evi ve üzerinde ‘Barıs’ yazılı eşsiz mezar taşı bu bölgenin görülmeye değer yerleri arasında sayılmaktadır.

JalemTur.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

bulutomo